Keresés

Keress a cikkek, játékok vagy fejlesztők között.

Keresés...

Kezdj el gépelni a kereséshez

ENTER Keresés ESC Bezárás

Borulhat-e a Star Wars Eclipse? A Quantic Dream nagy bajban van

Hivatalosan rendben halad az Eclipse fejlesztése, viszont a kulisszák mögül egy egészen más kép rajzolódik ki

QuanticProblems
Kalász Tamás - az AdventureGames.hu szerkesztője
Publikálva: 2026. május 24. (2 hete 4 napja)
Olvasási idő: 4 perc

Egy viszonylag nehéz hét áll a Quantic Dream mögött, és a vége felé már nem is annyira a most lelőtt Spellcasters Chronicles miatt aggódunk, hanem azért, hogy mi lesz a régóta várt narratív Star Wars-játék, a Star Wars Eclipse sorsa. A Detroit: Become Human és a Heavy Rain szülőatyja egyszerre jelentette be, hogy leállítja a free-to-play multiplayer játékát és belső átszervezésbe kezd. Bár a francia szakszervezet szerint akár 95 ember is utcára kerülhet – ami a teljes létszám negyede –, a stúdió mégis mindenkit biztosított arról, hogy az Eclipse fejlesztése zavartalanul folyik tovább. A háttérből szivárgó információk viszont egészen más képet festenek.

Kezdjük a bejelentéssel: a Quantic Dream május 20-án közölte, hogy leállítja a Spellcasters Chronicles fejlesztését, a játékot eltávolítja a Steamről, a szervereket pedig júniusban végleg lekapcsolják. A többjátékos alkotás, amely februárban érkezett early accessbe, három hónap alatt sem talált akkora közönséget, amely fenntarthatóvá tette volna a projektet, és „a jelenlegi rendkívül nehéz piaci környezet” – ahogy a stúdió fogalmaz – sem segített rajta. A hivatalos közlemény kiemeli, hogy a vezetőség belső átirányításokkal próbálja menteni, ami menthető, és külön kihangsúlyozza: az Eclipse fejlesztését a döntés nem érinti.

Ezzel a megnyugtató mondattal viszont alaposan szembemegy a francia játékipari szakszervezet, a STJV (Le Syndicat des Travailleureuses du Jeu Vidéo) közleménye. Az érdekképviselet szerint a Spellcasters bukásáért nem a piacot kell hibáztatni, hanem a vezetőséget – konkrétan David Cage-t, Guillaume de Fondaumière-t és Grégorie Diaconu-t. Az STJV szerint a játék nyolc évig készült, miközben eredetileg egy „ésszerű méretű”, sokkal hamarabb megjelenő projektnek indult. A katasztrófálisnak nevezett projektmenedzsment „véget nem érő iterációkhoz, a csapat kimerüléséhez, végül pedig produkciós katasztrófához vezetett”. A vezetőség állítólag még a dolgozók előtt is arrogánsan ismételgette, hogy a Spellcasters sikere borítékolt, hiszen „harminc év tapasztalata” áll mögöttük – a munkavállalói tanácsban felmerült aggályokat pedig évek óta lesöpörték az asztalról.

Borulhat-e a Star Wars Eclipse? A Quantic Dream nagy bajban van - kép 1

Bennünket, a kalandjátékos közönséget viszont nem feltétlenül egy korai hozzáférésben bukott multiplayer cím sorsa izgat, hanem az, hogy ugyanaz a stúdió, ugyanazokkal a vezetőkkel, ugyanabban az időszakban kezdte el fejleszteni a Star Wars Eclipse-t is. És pont ez a kérdés, amire az STJV közleménye fájdalmasan rátapint: „a Star Wars Eclipse a Spellcasters-szel egy időben került produkcióba, ugyanazokkal a rendezőkkel, és a fejlesztése legalább annyira komplikáltnak bizonyul”. Magyarra fordítva: a szakszervezet attól tart, hogy a Star Wars-játék pontosan ugyanabba a katyvaszba sodródik, amelybe a Spellcasterst is húzták.

Ezt a félelmet erősítik a korábbi szivárogtatások is. Még május elején arról cikkezett az Insider Gaming, hogy az Eclipse fejlesztése „nagyon lassan halad”, és hónapokon át alig történt érdemi előrelépés. A Quantic Dream állítólag bővítené a csapatot, hogy átlendüljön a mostani holtponton, a NetEase viszont – a stúdió kínai anyacége – egyelőre vonakodik. A pletykák szerint a Spellcasters bevételeiből finanszírozták volna az Eclipse fejlesztésének hátralévő részét, ami most, hogy a multiplayer projekt tényleg megbukott, újra csak nyitott kérdés. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a NetEase az utóbbi időben világszerte visszavonulót fúj a nyugati játékfejlesztői befektetéseitől, ami önmagában is rossz előjel.

Borulhat-e a Star Wars Eclipse? A Quantic Dream nagy bajban van - kép 1

A szakszervezet egyébként konkrét követelésekkel állt elő: szeretnék, ha a Quantic Dream és a NetEase visszavonná a tervezett elbocsátásokat, és a Spellcasters mellől felszabaduló csapatot átirányítanák az Eclipse-re. A vezetőség viszont állítólag éppen ennek az ellenkezőjére készül: a Quantic Dream menedzsmentje azzal érvel, hogy a Spellcasters fejlesztőinek készségei „összeegyeztethetetlenek” az Eclipse technológiai stackjével – az STJV pedig ezt egyenesen badarságnak tartja, főleg úgy, hogy a stúdió saját, házon belül fejlesztett eszközöket használ, és a csapatok szétválasztása is csak nemrég történt meg.

Akkor most a Star Wars Eclipse törölve van? Egyelőre nem. A Quantic Dream hivatalos kommunikációja szerint továbbra is „a tervek szerint halad” üzemmódban van, sőt, az állásportálokon új embereket is keresnek a játékhoz, ami azt jelzi, hogy a fejlesztés legalábbis papíron tényleg él. De a 2021-es bejelentés óta, vagyis közel öt éve semmilyen érdemi gameplay-anyag, megjelenési időablak, vagy videóelőzetes sem érkezett. A High Republic-korszakban játszódó, több játszható karakterrel és elágazó történetszálakkal kecsegtető narratív akció-kalandnak elvileg minden adott lenne, hogy a stúdió eddigi munkáira építve egy nagyon erős Star Wars-élményt nyújtson. A gyakorlatban viszont a játék már most ott tart, ahol annak idején az Anthem, a Concord vagy a sosem létezett LawBreakers, csak épp még meg sem jelent.

Mi azért még titkon drukkolunk az Eclipse-nek, mert ha egy fejlesztő képes lenne tényleg méltó narratív Star Wars-élményt összerakni, az éppen a Quantic Dream lenne – és azért is, mert az utóbbi időben kicsit hiányoznak a nagy költségvetésű, érzelmileg súlyos döntéseken alapuló kalandok. Egyelőre viszont annyi biztos, hogy a stúdió mély vízben evez, és hogy a következő hónapok valószínűleg sokkal többet elárulnak majd a játék valódi állapotáról, mint az elmúlt öt év együttvéve.

Hozzászólások

Csak regisztrált felhasználók tudnak hozzászólni.

Írd le a véleményedet a témában!