Nem gondolnánk, hogy a kedves olvasóknak különösebben be kellene mutatni Ragnar Tørnquist méltán híres point-and-clickjét, ám ha valaki mégsem ismerné, annak mindenképp érdemes pótolni! Az ünnep persze úgy lenne teljes egy ekkora címnél, ha valami terjengősebb írással tisztelegnénk előtte, de erre nem véletlenül nem kerül sor most, maradjunk ennyiben! Hisz végül is jelenleg csak a norvég kiadást ünnepeljük, az angol változatra egészen 2000 áprilisáig kellett várni, bizony! Ebből is kifolyólag jelen cikkünkben pusztán pár érdekességre fókuszálunk, amik talán szolgálnak némi új információval April Ryan nagy kalandjáról, ami mellesleg nem véletlenül került be az 1001 videójáték, amivel játszanod kell, mielőtt meghalsz c. kiadványba.
Fejlesztési kálvária
A The Longest Journey-t a Funcom egy kis belső csapata kezdte el fejleszteni Ragnar Tørnquist rendező és játékdizájner vezetésével 1996-ban, aki eredetileg egy platformjátékot képzelt el. Hamar rá kellett azonban jönnie, hogy a történetmesélési szándékára alkalmasabb a point-and-click műfaj. A fejlesztést eredetileg 18 hónaposra tervezték, ennek végül a duplája lett, és a költségvetést is jócskán túllépték, de egyszerűen nem tudtak a tervezett tartalomból bármit kivágni anélkül, hogy maga a játék ne sérüljön. Pusztán a Funcom hitének volt köszönhető, hogy nem lőtték le közben a projektet, hiszen ebben az időszakban már kifejezetten nagy nevű kalandjátékok is bukdácsoltak a kasszáknál. Szerencsére a The Longest Journey sikeres lett, bár szinte egy évükbe került, mire amerikai forgalmazót találtak neki.
Alkotói nemtetszés
Ragnar Tørnquist utólagosan kritizálta, hogy a televíziós műsorvezető és humorista Synnøve Svabø alakította April Ryant a norvég változatban. A csapat vezetője, akinek nem volt beleszólása a norvég szereposztásba, úgy vélte ugyanis, hogy Svabø kiválasztása az IQ Media kiadó részéről inkább amolyan marketingfogás, mivel a hölgy akkortájt híres volt Norvégiában. Mivel Svabø nem hivatásos színésznő, a készítő szerint inkább csak önmagát alakította, semmint szerepet játszott volna. Valószínűleg ennek (is) köszönhető, hogy April karakterét másra osztották a Dreamfall norvég változatában.
Megkésett orosz lokalizáció
A Broken Sword kapcsán már volt szó az orosz feketepiac szépségeiről, akik a The Longest Journey-nél is felettébb kreatívak voltak, ugyanis több kalózváltozatot is forgalmaztak – némelyik amatőr szinkront is tartalmazott –, mielőtt hivatalosan is elérhető lett volna orosz nyelven 2006-ban, amikor a helyi kiadó úgy döntött a Dreamfall megjelenését követően, hogy elkészíti az első rész lokalizációját is. A játék amúgy több különböző nyelven megjelent, az angolon, norvégon és oroszon túl többek közt franciául, németül, olaszul, hollandul, spanyolul, dánul, finnül, svédül, lengyelül és csehül is; egynémelyik verzió ráadásul még előbb is került a boltok polcaira, mint az angol változat, ami a fejlesztés alapja volt.
Szinkronos érdekességek
Hogy megőrizzék külföldiségét, Cortez a spanyol változatban francia származású lett, nevét pedig Corthès-re módosították. A figura másik nevét szintén franciásították, így lett Manny Chavez helyett Pierre Duval.
Marcus karakteréhez, akinek mindössze két sora van és csak az első fejezetben szerepel, Ragnar Tørnquist kölcsönözte a hangját az angol kiadáshoz.
A német demóváltozatban April hangját az akkoriban sikeres, eurodance-ben utazó Mr. Presidentből ismert énekesnő, T-Seven adta. A végleges változatban már Stephanie Kindermann tolmácsolta a főhősnőt.
April Ryan, a majdnem popikon
A német kiadó, az Egmont Interactive megpróbálta April Ryant popikonná avanzsálni, ha már Lara Croftnál működött a jelenség. Ennek érdekében April szerepét egy valós modellre, a 23 éves brémai pszichológus-hallgató Katja Koopmannra osztották, aki Aprilnek öltözve járta a nagyobb magazinok és újságok irodáit. Hogy még nagyobb gőzerővel működjön a PR-gépezet, egy maxit is kiadtak, amin a Depeche Mode Get the Balance Right! c. számát dolgozták át. A lemez aztán csúfos bukás lett, kvázi a kutyát sem érdekelte. Ha eddig még nem hallottad volna a dalt, itt a kiváló lehetőség:
Reméljük, szórakoztatónak találtátok ezt a kis szösszenetet. Igyekszünk még hasonlókkal megörvendeztetni titeket a jövőben egy-egy jubiláló kalandjátéknál.